2024-ųjų metų vasara tapo tikru iššūkiu meteorologams, siekiantiems nuspėti orų kaitą. Daugelis žmonių klausia – kodėl tampa sunku prognozuoti šiuos orus? Atsakymų galima ieškoti įvairiuose reiškiniuose, kurie pastaruoju metu žymiai sustiprėjo. Šiuos svarbius pastebėjimus pateikė profesorius, etnologas Libertas Klimka.
Saulės aktyvumas, ledynų tirpsmas ir magnetinio lauko susilpnėjimas
Saulės aktyvumas pasiekė maksimumą, kas 11 metų padidėjus saulės dėmių ir žybsnių skaičiui. Tai sukelia geomagnetines audras ir šiaurės pašvaistes, kurios gali turėti tiesioginį poveikį žemės orų sistemoms. Kalnų ledynai ir poliarinės žemės kepurės – Grenlandija ir Antarktida – intensyviai tirpsta. Tai ne tik kelia jūros lygį, bet ir veikia oro masių judėjimą. Prie šių pokyčių prisideda ir mažėjantis magnetinio lauko stiprumas.
„El Ninjo“ reiškinys
Ramiojo vandenyno ekvatorinės dalies srovių ne cikliški pokyčiai sukuria „El Ninjo“ reiškinį, kuomet pasikeitę vėjai atgena paviršinį vandenyno sluoksnį į rytus, o vandens temperatūra prie Australijos krantų krenta. Tai sukelia ekstremalius klimato pokyčius: Pietų Amerikos pakrantėse siaučia liūtys, o pietryčių Azijoje – sausros ir miško gaisrai. Nors šie reiškiniai atrodo toli, jie gali turėti netiesioginį poveikį ir mūsų orams dėl „drugelio efekto“ pastebi etnologas L. Klimka.
Žmogaus veikla
Ne mažiau svarbi yra ir žmogaus veikla. Atmosferos tarša, ,,fast fashion” (vert. iš anglų kalbos – greitoji mada), mikro plastiko dalelės, piktavališka gamtos tarša atliekomis ir beprotiškas pelno siekimas iškertant miškus atogražose bei Lietuvos giriose – visa tai daro įtaką klimatui. Karas Ukrainoje taip pat prisideda prie atmosferos užterštumo, kai kasdien ją teršia balistinės raketos ir degančios naftos saugyklos.
Kas mūsų laukia?
Atsižvelgiant į visus šiuos faktorius, meteorologai vis dažniau atsisako ilgalaikių prognozių arba apie jas kalba labai atsargiai. Orų prognozės tampa vis labiau nenuspėjamos, o tai kelia nerimą dėl galimų ekstremalių oro sąlygų bei artėjančių karščio ir šalčio bangų,- teigia profesorius, etnologas Libertas Klimka.
Kaip galime apsisaugoti nuo karščio ir šalčio bangų?
Mindaugas Morkūnas,įmonės specdarbai.lt vadovas, rekomenduoja naudoti oro kondicionierius kaip efektyvią priemonę apsisaugoti nuo neprognozuojamų orų. Anot jo, oro kondicionierius – tai ne tik komforto garantija, bet ir protinga investicija į mūsų ateitį.Štai kaip oro kondicionierius gali padėti apsisaugoti nuo neprognozuojamų orų:
Palaikyti pastovią temperatūrą namuose Oro kondicionierius leidžia išlaikyti optimalią temperatūrą patalpose, nepaisant lauko temperatūros svyravimų. Tai ypač svarbu vasaros dienomis ar netikėtai atėjus karščio bangai.
Pagerinti patalpų oro kokybę
Šiuolaikiniai oro kondicionieriai ne tik vėsina orą, bet ir filtruoja jį, pašalindami dulkes, žiedadulkes ir kitus alergenus. Itin naudinga, kai dėl klimato pokyčių didėja oro užterštumas arba kyla dulkių audros.
Drėgmės kontrolė
Vasaros metu padidėjusi drėgmė gali sukelti diskomfortą ir sveikatos problemas. Oro kondicionieriai gali reguliuoti patalpų drėgmės lygį, kuriant laiką – namuose malonesniu ir sveikesniu.
Apsauga nuo ekstremalių oro sąlygų
Klimato kaitos sukelti ekstremalūs reiškiniai, tokie kaip stiprios liūtys ar sausros, gali paveikti mūsų kasdienį gyvenimą. Oro kondicionieriai gali padėti sumažinti šių reiškinių poveikį, palaikant stabilų mikroklimatą namuose. Kai lauko temperatūra stipriai pakyla ir ateina karščio bangos, namuose išlaikoma vėsa, o kai temperatūra nukrenta ir ateina šaltesnis periodas, tuomet namų temperatūra kondicionieriaus pagalba šyla, paaiškina vadovas Mindaugas Morkūnas.
Energijos efektyvumas
Šiuolaikiniai inverteriniai oro kondicionieriai yra labai efektyvūs energijos vartojimo atžvilgiu, todėl jie gali padėti sumažinti elektros sąnaudas ir tuo pačiu užtikrinti komfortą net ir ilgalaikių oro permainų metu, pabrėžia M. Morkūnas.
Nuotolinis valdymas
Daugelis naujų modelių leidžia valdyti oro kondicionierių nuotoliniu būdu per išmaniuosius telefonus. Tai reiškia, kad galite užtikrinti tinkamą namų temperatūrą dar prieš grįžtant iš darbo ar kelionės, nepriklausomai nuo to, kokie orai tuo metu yra lauke.
Ilgalaikė investicija į sveikatą ir komfortą
Įsigydami oro kondicionierių, jūs rūpinatės ne tik savo patogumu, bet ir sveikata. Pastovi ir tinkama temperatūra bei gera oro kokybė padeda išvengti peršalimo, alergijų ir kitų su orų svyravimais susijusių sveikatos problemų. Tai ypač svarbu vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems širdies problemų. Medikai pastebi, kad karštomis dienomis infarktų skaičius didėja. Jie rekomenduoja vyresnio amžiaus žmonėms praleisti daugiau laiko prekybos centruose, kur yra vėsu. Tačiau turint oro kondicionierių namuose, galima užsiimti mėgstama veikla neišeinant iš namų. Be to, tokia investicija nėra brangi.
Nepaisant to, kad orų prognozės tampa vis mažiau patikimos, mes galime užtikrinti savo namų komfortą ir sveikatą pasinaudodami šiuolaikinių technologijų teikiamomis galimybėmis. Oro kondicionierius – tai sprendimas, padedantis išlaikyti tinkamą mikroklimatą namuose ir apsisaugoti nuo ekstremalių klimato pokyčių, teigia įmonės specdarbai.lt vadovas M.Morkūnas. Investuokite į savo gerovę ir ramybę, pasinaudodami oro kondicionieriais, kurie užtikrins komfortą visais metų laikais.
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.